v
Email: Password:
Login
Register Forgot password
OOcup/2021, 5 days, Novo mesto->Results
Stage:
v

Pos.NameClass ClubCountry Time1 Time2 Time3 Time4 Time5 Time

BEGINNERS
1.Lenke Kovács BEGINNERS Tipo Orienteering ClubHUN  69:30 (2) 19:26 (1) 45:30 (3) 20:02 (1) 32:34 (2) 187:02
2.Isabell Edelhaeuser BEGINNERS Post SV DresdenGER  55:58 (1) 29:10 (2) 68:35 (4) 25:46 (4) 35:35 (3) 215:04 +28:02
3.Nedvídková Jitka BEGINNERS ZOOB RumburkCZE  77:22 (3) 42:56 (3) 72:03 (5) 45:08 (6) 65:15 (6) 302:44 +115:42
Margareta Pavlič BEGINNERS SSD-AŠZ GAJA orienteeringITA  36:04 (4) disq
Carla Vicedo Gil BEGINNERS CEColivencESP  40:00 (1) 24:08 (2) disq
Queralt Casal Gil BEGINNERS CEColivencESP  41:12 (2) 24:08 (2) disq
Queralt Casal Gil BEGINNERS CEColivencESP  59:19 (5) disq
Brina Nagy BEGINNERS DROTSLO  27:08 (5) 31:12 (1) disq

M10
1.Thomas Rampado M10 Terlaner OrientierungsläuferITA  23:54 (1) 10:45 (1) 31:17 (1) 13:22 (1) 12:02 (1) 91:20
Anze Obid M10 OK AzimutSLO  43:52 (2) 14:26 (2) 17:37 (2) disq

M10-SHADOWED
Jure Rako M10-SHADOWED OK VihorCRO  30:09 (1) 23:28 (1) dns 18:53 (1) dns disq
Žiga Sedej M10-SHADOWED OK AzimutSLO  dns dns disq

M12
1.Nils Okle M12 OLK Piz HasiSUI  21:14 (2) 12:09 (2) 19:46 (2) 11:19 (1) 15:13 (1) 79:41
2.Federico Bonini M12 ASCO LuganoSUI  15:23 (1) 11:33 (1) 18:35 (1) 16:32 (3) 22:00 (4) 84:03 +04:22
3.Martin Ferenc M12 OK TivoliSLO  21:32 (3) 13:57 (3) 25:59 (3) 17:16 (4) 24:42 (5) 103:26 +23:45
4.Arturo Schwank M12 ASCO LuganoSUI  35:27 (5) 17:56 (6) 38:33 (6) 13:03 (2) 19:10 (2) 124:09 +44:28
5.Arnaud Thenoz M12 Guyancourt Orientation 78FRA  55:41 (9) 18:52 (8) 26:26 (4) 18:02 (6) 25:10 (6) 144:11 +64:30
6.Pietro Del Don M12 ASCO LuganoSUI  52:03 (8) 20:27 (9) 29:25 (5) 17:44 (5) 36:11 (8) 155:50 +76:09
Ash Boothroyd M12 WCOCGBR  36:49 (6) 16:45 (4) dns 25:51 (9) 20:47 (3) disq
Lovro Nagy M12 DROTSLO  dns dns dns 25:19 (8) 46:28 (9) disq
Rok Sedej M12 OK AzimutSLO  50:13 (7) 18:16 (7) disq
Giulio Chiodoni M12 ASCO LuganoSUI  30:48 (4) 17:44 (5) mp 18:02 (6) 29:08 (7) disq

M14
1.Olivér Héra M14 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  36:51 (1) 36:15 (7) 59:10 (8) 31:58 (1) 41:40 (1) 205:54
2.Nathan Bianchi M14 ASCO LuganoSUI  69:13 (8) 26:25 (1) 35:49 (1) 34:15 (2) 43:49 (3) 209:31 +03:37
3.Rocco Schwank M14 ASCO LuganoSUI  61:07 (6) 31:24 (3) 57:37 (5) 38:22 (3) 42:28 (2) 230:58 +25:04
4.David Sedej M14 OK AzimutSLO  50:56 (2) 32:27 (4) 53:04 (3) 46:50 (5) 65:20 (7) 248:37 +42:43
5.Davide Mauri M14 ASCO LuganoSUI  59:35 (5) 52:15 (8) 39:17 (2) 61:30 (8) 50:58 (4) 263:35 +57:41
6.Marco Tricarico M14 ASCO LuganoSUI  77:09 (10) 35:52 (6) 58:18 (6) 41:55 (4) 51:44 (5) 264:58 +59:04
7.Pablo Pereira Roldan M14 COMAESP  58:25 (4) 28:48 (2) 55:33 (4) 47:30 (6) 83:53 (9) 274:09 +68:15
8.Jérémie Thenoz M14 Guyancourt Orientation 78FRA  62:39 (7) 33:01 (5) 64:48 (10) 59:23 (7) 54:47 (6) 274:38 +68:44
Jaka Seljak M14 Orientacijski klub KomendaSLO  76:25 (9) 58:42 (7) 82:22 (8) disq
Odin Groeneveld M14 The Hague Orienteering RunnersNED  57:04 (3) mp 61:25 (9) 66:36 (9) 100:30 (10) disq

M16
1.Bernat Selva Torras M16 FEDOESP  28:16 (1) 31:07 (6) 39:47 (2) 23:43 (1) 32:58 (1) 155:51
2.Jacopo Stöcher M16 WATAUT  33:13 (2) 27:04 (4) 36:29 (1) 23:45 (2) 35:51 (2) 156:22 +00:31
3.Ernest Pou Bruns M16 FEDOESP  36:38 (5) 22:22 (1) 56:44 (7) 27:14 (5) 41:36 (4) 184:34 +28:43
4.Jan Amat Font M16 FEDOESP  34:35 (3) 25:59 (2) 53:35 (5) 33:37 (9) 40:43 (3) 188:29 +32:38
5.Luka Seljak M16 Orientacijski klub KomendaSLO  34:36 (4) 26:55 (3) 50:30 (4) 25:22 (3) 52:07 (9) 189:30 +33:39
6.Alejandro Garrido Díaz M16 FEDOESP  47:18 (9) 29:03 (5) 48:15 (3) 27:02 (4) 46:58 (7) 198:36 +42:45
7.Maksym Ignatiev M16 OC O-KompasUKR  36:55 (6) 32:44 (7) 59:38 (9) 33:47 (10) 52:59 (10) 216:03 +60:12
8.Samuele Bonini M16 ASCO LuganoSUI  48:17 (10) 36:19 (10) 57:06 (8) 31:16 (7) 43:44 (5) 216:42 +60:51
9.Mattia Mauri M16 ASCO LuganoSUI  46:28 (8) 47:48 (15) 54:04 (6) 29:36 (6) 50:43 (8) 228:39 +72:48
10.Martino Castelli M16 ASCO LuganoSUI  43:47 (7) 39:12 (11) 61:12 (10) 41:33 (12) 57:42 (13) 243:26 +87:35
11.Ian Bianchi M16 ASCO LuganoSUI  59:38 (11) 35:22 (9) 74:15 (15) 54:00 (15) 44:56 (6) 268:11 +112:20
12.Jack Hay M16 OC MünchenGER  60:28 (12) 44:18 (14) 63:01 (11) 49:36 (14) 56:30 (12) 273:53 +118:02
13.Ambrus Jacsev M16 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  68:08 (14) 43:54 (13) 72:09 (13) 46:26 (13) 55:15 (11) 285:52 +130:01
14.Sergio Rubio Alonso M16 Maristas Segovia OrientaciónESP  79:20 (16) 42:23 (12) 69:13 (12) 39:08 (11) 80:59 (14) 311:03 +155:12
Joshua Hoare M16 Bishopstown Orienteering clubIRL  71:17 (15) 33:20 (8) 73:27 (14) 33:19 (8) mp disq
Nicolás López González M16 FEDOESP  61:04 (13) mp dns dns dns disq

M18
1.Marco Anselmo Di Stefano M18 Polisportiva BesaneseITA  35:08 (2) 27:30 (4) 51:00 (1) 31:52 (1) 47:55 (3) 193:25
2.Elia Ren M18 ASCO LuganoSUI  40:14 (5) 26:41 (1) 53:38 (2) 32:00 (2) 47:20 (2) 199:53 +06:28
3.Mateo Rodríguez Díaz M18 FEDOESP  32:44 (1) 32:00 (9) 56:52 (7) 35:45 (7) 47:55 (3) 205:16 +11:51
4.Gonzalo Ferrando Galán M18 FEDOESP  38:03 (3) 29:56 (6) 60:48 (10) 33:29 (5) 46:36 (1) 208:52 +15:27
5.Bernat Ledesma Buscart M18 Xinoxano OrientacióESP  40:43 (6) 27:26 (3) 57:00 (8) 32:37 (4) 51:24 (9) 209:10 +15:45
6.Bastien Thenoz M18 Guyancourt Orientation 78FRA  44:46 (9) 28:11 (5) 59:49 (9) 41:15 (12) 48:57 (5) 222:58 +29:33
7.Gonzalo Zorrilla Olías M18 FEDOESP  46:32 (10) 36:17 (14) 54:12 (3) 32:03 (3) 65:08 (16) 234:12 +40:47
8.Péter Molnár M18 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  49:16 (13) 31:37 (8) 68:23 (14) 33:57 (6) 51:03 (7) 234:16 +40:51
9.Zsigmond Jámbor M18 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  50:02 (14) 39:48 (15) 56:49 (6) 36:45 (8) 55:26 (11) 238:50 +45:25
10.Gioele Chiodoni M18 ASCO LuganoSUI  48:09 (11) 41:38 (16) 62:49 (12) 40:06 (11) 52:46 (10) 245:28 +52:03
11.Alessandro Rivetta M18 Team Friuli Venezia GiuliaITA  43:26 (8) 33:23 (11) 56:33 (5) 50:26 (16) 69:56 (17) 253:44 +60:19
12.Fülöp Jacsev M18 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  38:26 (4) 63:51 (20) 76:45 (17) 44:38 (13) 59:55 (14) 283:35 +90:10
13.Kilian Knupfer M18 ASCO LuganoSUI  65:13 (15) 32:59 (10) 77:09 (18) 48:04 (15) 62:12 (15) 285:37 +92:12
14.Adrian Rubio Alonso M18 Maristas Segovia OrientaciónESP  74:33 (17) 51:37 (17) 75:56 (16) 47:59 (14) 59:05 (12) 309:10 +115:45
15.Marco Baiardi M18 ASCO LuganoSUI  97:21 (18) 51:57 (18) 89:19 (19) 56:06 (17) 86:41 (18) 381:24 +187:59
Eoghan Whelan M18 Waterford OrienteersIRL  48:51 (12) 35:16 (13) 63:35 (13) 65:20 (18) mp disq
Andrés Moya Rodríguez M18 FEDOESP  mp 34:38 (12) 62:09 (11) 39:14 (10) 59:35 (13) disq
Matéo Chevalier M18 orientation 87FRA  dns dns dns dns dns disq
Tihon Salopek M18 OK RisCRO  30:50 (7) 51:07 (8) disq
Martin Jevševar M18 OK BrežiceSLO  67:58 (16) 55:50 (19) 72:04 (15) 39:11 (9) mp disq
Aimar Urquizu Diego M18 FEDOESP  dns dns dns dns dns disq
Goran Polojaz M18 Team Friuli Venezia GiuliaITA  42:47 (7) 27:17 (2) 54:43 (4) mp 49:39 (6) disq

M20
1.Miguel Garrido Corral M20 FEDOESP  37:57 (1) 30:20 (1) 52:05 (1) 31:43 (1) 48:41 (1) 200:46
2.Pablo Ferrando Galán M20 FEDOESP  44:39 (2) 30:31 (2) 58:13 (3) 40:17 (4) 50:41 (2) 224:21 +23:35
3.Álvaro García Bernabeu M20 FEDOESP  46:05 (4) 32:05 (4) 57:28 (2) 35:17 (2) 56:30 (4) 227:25 +26:39
4.Héctor Sanchís Pont M20 FEDOESP  44:50 (3) 31:12 (3) 70:22 (4) 38:36 (3) 56:13 (3) 241:13 +40:27
5.Tom Buchholz M20 MTK Bad HarzburgGER  67:46 (5) 41:18 (5) 92:07 (5) 71:18 (5) 65:01 (5) 337:30 +136:44
David De Miguel Armisén M20 FEDOESP  76:51 (6) 54:59 (7) mp mp mp disq
Darragh Hoare M20 Bishopstown Orienteering clubIRL  dns 42:35 (6) mp mp mp disq

M21 ULTIMATE
1.Bjarne Friedrichs M21 ULTIMATE MTV SeesenGER  39:40 (2) 32:04 (2) 56:12 (4) 36:31 (2) 50:55 (2) 215:22
2.Lukas Schubnell M21 ULTIMATE OLC WinterthurSUI  44:41 (6) 39:31 (7) 59:33 (6) 39:58 (3) 58:45 (3) 242:28 +27:06
3.Ákos Kisvölcsey M21 ULTIMATE MOM BudapestHUN  48:12 (8) 39:39 (8) 68:01 (11) 42:03 (4) 59:46 (4) 257:41 +42:19
4.Balázs Miavecz M21 ULTIMATE MOM BudapestHUN  51:30 (10) 42:49 (12) 63:29 (8) 44:22 (7) 60:06 (5) 262:16 +46:54
5.Kende Kovács M21 ULTIMATE Tipo Orienteering ClubHUN  51:01 (9) 46:48 (14) 64:55 (10) 43:11 (6) 60:19 (6) 266:14 +50:52
6.Péter Györgyi M21 ULTIMATE MOM BudapestHUN  58:32 (13) 50:01 (16) 82:22 (13) 52:58 (11) 71:56 (7) 315:49 +100:27
7.BenjAm Stel M21 ULTIMATE Belgian Big Fat GuysBEL  52:46 (11) 50:57 (17) 109:00 (18) 50:01 (9) 75:24 (8) 338:08 +122:46
8.Leon Kollenbach M21 ULTIMATE Ski-Club Helsa e.V.GER  66:43 (16) 49:22 (15) 94:12 (15) 52:56 (10) 81:33 (11) 344:46 +129:24
9.Thomas Brédo M21 ULTIMATE Animation Sillery OrientationFRA  64:56 (15) 62:26 (19) 99:09 (16) 59:57 (12) 81:29 (10) 367:57 +152:35
10.Geunhee Hong M21 ULTIMATE Club d'Orientation du CERNSUI  94:34 (18) 71:02 (20) 122:25 (19) 89:00 (16) 88:29 (12) 465:30 +250:08
Boris Eržen M21 ULTIMATE Škofjeloški orientacijski klubSLO  77:32 (21) 80:36 (14) 104:32 (13) disq
Péter Gönczi M21 ULTIMATE Tipo Orienteering ClubHUN  39:28 (1) 46:21 (13) 53:36 (2) disq
Csongor Horváth M21 ULTIMATE Tipo Orienteering ClubHUN  43:25 (3) 37:00 (5) 58:40 (5) 45:43 (8) disq
Boglárka Czakó M21 ULTIMATE MOM BudapestHUN  44:34 (4) 41:24 (10) 64:12 (9) disq
Tamás Néda M21 ULTIMATE Tipo Orienteering ClubHUN  45:23 (7) 34:23 (3) 54:29 (3) disq
Keve Gönczi M21 ULTIMATE Tipo Orienteering ClubHUN  44:38 (5) 36:11 (4) 72:13 (12) disq
Jan Flašr M21 ULTIMATE DROTSLO  38:46 (6) 61:03 (7) 42:21 (5) dns disq
Alvaro Prieto Del Campo M21 ULTIMATE MalarrutaESP  31:52 (1) 50:17 (1) 35:12 (1) 47:23 (1) disq
Nico Laško M21 ULTIMATE Belgian Big Fat GuysBEL  68:49 (17) 56:37 (18) 101:58 (17) 81:33 (15) dns disq
Csilla Gárdonyi M21 ULTIMATE MOM BudapestHUN  54:52 (12) 42:17 (11) 89:53 (14) disq
Paula Starke M21 ULTIMATE USV TU DresdenGER  59:56 (14) 41:00 (9) mp 74:26 (13) 81:16 (9) disq

M21A LONG
1.Adrian Brändli M21A LONG OLC WinterthurSUI  52:05 (1) 38:52 (1) 68:19 (1) 41:28 (1) 65:30 (1) 266:14
2.Lukas Reichmuth M21A LONG OLC WinterthurSUI  65:00 (4) 52:22 (4) 85:51 (3) 50:11 (3) 68:58 (2) 322:22 +56:08
Mischa Lubasch M21A LONG OLV HindelbankSUI  63:44 (3) disq
Vid Bogovič M21A LONG OK BrežiceSLO  57:44 (2) 41:40 (3) 72:57 (2) 45:26 (2) disq
Stefan Buhler M21A LONG USV TU DresdenGER  mp 60:28 (5) 96:10 (4) 76:57 (5) 89:40 (3) disq
Borja Álvarez Muñoz M21A LONG FEDOESP  69:43 (5) 41:28 (2) dnf 51:27 (4) dns disq

M21A SHORT
1.Matjaž Štanfel M21A SHORT OK AzimutSLO  26:39 (1) 23:40 (1) 45:39 (1) 25:45 (1) 36:01 (1) 157:44
2.Marta Perez M21A SHORT Frontela-OESP  51:15 (3) 41:07 (5) 69:31 (4) 58:24 (4) 64:34 (3) 284:51 +127:07
3.Ángel Frontela M21A SHORT Frontela-OESP  53:32 (4) 40:56 (4) 77:05 (6) 49:11 (3) 65:26 (4) 286:10 +128:26
4.Noé Zahnd M21A SHORT Vogulisi Team Thun/ HondrichSUI  61:28 (5) 52:29 (6) 70:32 (5) 45:05 (2) 73:38 (5) 303:12 +145:28
Goran Nagy M21A SHORT DROTSLO  91:02 (5) 76:17 (6) disq
Matej Škarabot M21A SHORT Orientacijski Klub PolarisSLO  32:22 (2) 60:47 (3) disq
Matej Sedej M21A SHORT OK AzimutSLO  48:33 (2) 36:15 (3) 59:45 (2) 54:25 (2) disq

M21B
1.Roland Vogl M21B SV MietrachingGER  39:09 (1) 34:50 (3) 52:22 (1) 35:49 (3) 39:53 (1) 202:03
2.Valentin Eržen M21B OK AzimutSLO  40:32 (2) 32:42 (2) 62:16 (3) 33:20 (1) 47:30 (2) 216:20 +14:17
3.Klemen Kenda M21B OK AzimutSLO  57:35 (3) 36:45 (4) 66:45 (4) 52:45 (5) 63:57 (4) 277:47 +75:44
Borut Seljak M21B Orientacijski klub KomendaSLO  40:59 (4) 68:03 (5) disq
Mátyás Paskuj M21B Homokbucka Orienteering ClubHUN  dns dns dns dns dns disq
Ivor Majnarić M21B   77:44 (6) disq
Marko Obid M21B OK AzimutSLO  mp 30:58 (1) 55:09 (2) 34:38 (2) 50:57 (3) disq
Grega Leskovšek M21B OK TivoliSLO  168:25 (4) 151:12 (5) dns disq

M21E
1.Toby Scott M21E OLV SteinbergGER  51:41 (9) 35:46 (2) 53:01 (1) 33:07 (1) 51:43 (1) 225:18
2.Xander Berger M21E Naturfreunde LinzAUT  46:46 (4) 37:42 (4) 56:41 (2) 34:53 (2) 55:43 (2) 231:45 +06:27
3.Nicolas Müller M21E Vogulisi Team Thun/ HondrichSUI  40:52 (1) 36:58 (3) 57:50 (3) 36:11 (3) 62:04 (7) 233:55 +08:37
4.Severin Müller M21E Vogulisi Team Thun/ HondrichSUI  44:58 (2) 44:59 (8) 60:37 (4) 43:45 (9) 58:43 (4) 253:02 +27:44
5.Andri Jordi M21E Vogulisi Team Thun/ HondrichSUI  49:00 (7) 42:27 (6) 60:48 (5) 41:32 (6) 59:23 (5) 253:10 +27:52
6.Marius Poirson M21E WATAUT  48:47 (6) 40:17 (5) 67:13 (7) 46:05 (11) 55:53 (3) 258:15 +32:57
7.Levente Szalay M21E Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  47:24 (5) 43:45 (7) 69:44 (9) 40:11 (4) 59:40 (6) 260:44 +35:26
8.Corentin Tonneau M21E Belgian Big Fat GuysBEL  45:01 (3) 46:29 (10) 63:50 (6) 43:03 (8) 63:10 (9) 261:33 +36:15
9.Lukas Hofer M21E Vogulisi Team Thun/ HondrichSUI  53:28 (11) 51:23 (13) 71:09 (10) 41:19 (5) 62:17 (8) 279:36 +54:18
10.Tihomir Despetovic M21E OC MünchenGER  50:19 (8) 50:17 (11) 81:01 (13) 42:34 (7) 64:59 (10) 289:10 +63:52
11.Carlos Vera Guerrero M21E MANZANARES-OESP  53:15 (10) 50:41 (12) 71:56 (11) 44:57 (10) 74:03 (13) 294:52 +69:34
12.Diego Rodríguez Corrochano M21E MANZANARES-OESP  64:17 (12) 45:38 (9) 68:55 (8) 46:49 (12) 74:06 (14) 299:45 +74:27
13.François Tonneau M21E OLV EifelBEL  65:28 (13) 60:11 (14) 76:44 (12) 48:02 (13) 67:03 (12) 317:28 +92:10
14.Peter Weinig M21E OC MünchenGER  84:47 (14) 61:03 (15) 92:58 (14) 53:52 (15) 90:18 (18) 382:58 +157:40
Stefan Kubelka M21E Leibnitzer AC -OrienteeringAUT  dns dns dns disq
Matija Razum M21E DROTSLO  34:37 (1) dns disq
Aleš Poljanšek M21E OK AzimutSLO  49:21 (14) 82:02 (15) disq
Jan Flašar M21E DROTSLO  mp disq
Josip Vujanić M21E OK JapetićCRO  84:00 (17) disq
Jan Dovč M21E DROTSLO  65:49 (11) disq
Filip Vujanić M21E OK JapetićCRO  dns 82:21 (16) disq

M35
1.Roger Casal i Fernàndez M35 CEColivencESP  41:51 (1) 32:14 (1) 50:53 (1) 33:13 (1) 52:42 (1) 210:53
2.William Tonneau M35 OLV EifelBEL  81:51 (2) 62:53 (2) 116:26 (2) 79:17 (2) 105:58 (2) 446:25 +235:32
3.Duje Rako M35 OK VihorCRO  82:44 (3) 101:01 (3) 145:18 (3) 80:26 (3) 117:06 (3) 526:35 +315:42

M35 ULTIMATE
1.Alfonso Bustillo Ruiz M35 ULTIMATE CLUB RIOJANO DE ORIENTACION EN LA NATURALEZAESP  47:06 (2) 36:56 (1) 66:59 (2) 40:40 (1) 53:40 (1) 245:21
2.Bojan Jevševar M35 ULTIMATE OK BrežiceSLO  55:41 (3) 43:54 (2) 71:05 (3) 46:03 (2) 79:12 (3) 295:55 +50:34
3.Herfried Trummer M35 ULTIMATE OC FürstenfeldAUT  58:32 (4) 53:14 (3) 89:10 (4) 62:21 (3) 90:15 (4) 353:32 +108:11
4.Antonio Hernández Fernández M35 ULTIMATE Frontela-OESP  80:37 (5) 56:58 (4) 99:53 (5) 66:58 (4) 78:43 (2) 383:09 +137:48
5.mark Heikoop M35 ULTIMATE OLifantNED  80:53 (6) 66:18 (5) 119:30 (6) 87:37 (5) 103:56 (5) 458:14 +212:53
Jouni Kujala M35 ULTIMATE SK PohjantähtiFIN  45:19 (1) 60:15 (1) disq
Lino Legac M35 ULTIMATE OK JapetićCRO  dns dns dns dns dns disq

M40
1.Oleksii Ignatiev M40 OC O-KompasUKR  39:07 (1) 29:48 (1) 59:33 (2) 33:08 (1) 51:30 (1) 213:06
2.José Manuel García Crespo M40 COMAESP  46:02 (2) 30:45 (2) 63:56 (4) 41:25 (2) 53:20 (2) 235:28 +22:22
3.Abel Ledesma Piedra M40 Xinoxano OrientacióESP  53:59 (3) 34:16 (3) 61:58 (3) 43:51 (3) 57:18 (3) 251:22 +38:16
4.Jordi Domènech Amorós M40 ERMASSETS. Club de muntanya d'EsporlesESP  76:39 (5) 38:46 (4) 67:29 (5) 51:07 (4) 64:59 (4) 299:00 +85:54
5.Xavi Colom Pich M40 Xinoxano OrientacióESP  60:47 (4) 41:41 (5) 59:29 (1) 61:23 (5) 88:41 (5) 312:01 +98:55
Bernat Bestard Puig M40 ERMASSETS. Club de muntanya d'EsporlesESP  99:37 (6) 52:30 (6) 88:35 (6) 87:33 (6) disq
Cédric Chevalier M40 orientation 87FRA  dns dns dns dns dns disq
Karsten Roessler M40 SSV Planeta RadebeulGER  111:05 (7) 65:31 (7) mp disq

M45
1.Michele Ren M45 ASCO LuganoSUI  43:45 (2) 32:00 (1) 56:13 (2) 36:39 (1) 49:38 (1) 218:15
2.Igor Gavrilov M45 Orientacijski klub KomendaSLO  47:38 (4) 37:30 (5) 54:49 (1) 36:39 (1) 53:31 (2) 230:07 +11:52
3.Péter Werner M45 Pécsi Vasutas SKHUN  40:21 (1) 36:58 (3) 63:18 (4) 38:35 (3) 53:33 (3) 232:45 +14:30
4.Gunther Deferme M45 hamokBEL  46:04 (3) 32:08 (2) 56:27 (3) 42:24 (4) 64:05 (6) 241:08 +22:53
5.Andrea Chiodoni M45 ASCO LuganoSUI  54:50 (7) 43:11 (7) 78:38 (7) 46:25 (7) 62:19 (5) 285:23 +67:08
6.Marc Kerckhofs M45 OmegaBEL  48:15 (5) 45:00 (8) 80:25 (8) 58:14 (8) 60:23 (4) 292:17 +74:02
7.Giuliano Rampado M45 Terlaner OrientierungsläuferITA  53:20 (6) 59:42 (15) 66:19 (5) 43:18 (5) 70:30 (8) 293:09 +74:54
8.Gergő Kovács M45 Tipo Orienteering ClubHUN  64:26 (10) 40:20 (6) 82:48 (10) 43:53 (6) 84:44 (13) 316:11 +97:56
9.Uwe Röhner M45 OLV OstGER  70:30 (11) 57:37 (14) 87:26 (12) 58:32 (9) 76:36 (12) 350:41 +132:26
10.Benoit Bachellerie M45 POPFRA  58:28 (9) 54:46 (11) 82:08 (9) 80:53 (12) 75:46 (11) 352:01 +133:46
11.Luca Schwank M45 ASCO LuganoSUI  98:24 (14) 46:07 (9) 83:15 (11) 62:28 (11) 70:53 (9) 361:07 +142:52
12.Lluís Ollora Hoyos M45 FEDOESP  81:20 (13) 57:11 (13) 105:31 (15) 61:41 (10) 87:26 (14) 393:09 +174:54
13.Ermanno Del Don M45 ASCO LuganoSUI  114:13 (15) 84:11 (16) 156:14 (16) 94:45 (13) 115:59 (15) 565:22 +347:07
Tihomir Salopek M45 OK RisCRO  37:24 (4) 69:01 (7) disq
Gregor Zupan M45 Orientacijski klub KomendaSLO  72:22 (12) 55:11 (12) 87:54 (13) dnf dns disq
Tomaž Pust M45 Orientacijski klub KomendaSLO  55:01 (8) 93:00 (14) 74:18 (10) disq
Janez Pretnar M45 Kamniški orientacijski klubSLO  dns 46:26 (10) 66:52 (6) dns dns disq

M50
1.Stefano Brambilla M50 CO2ITA  39:13 (1) 28:31 (2) 46:25 (1) 31:59 (1) 56:22 (2) 202:30
2.Olaf Binsch M50 The Hague Orienteering RunnersNED  41:40 (2) 27:57 (1) 55:54 (3) 35:25 (3) 57:28 (3) 218:24 +15:54
3.Uvis Soika M50 Ozons OKLAT  42:05 (3) 33:53 (5) 52:50 (2) 40:53 (5) 54:30 (1) 224:11 +21:41
4.Jens Struckmann M50 Braunschweiger MTVGER  59:18 (7) 31:35 (3) 67:53 (7) 47:13 (7) 59:08 (4) 265:07 +62:37
5.Miguel Sáez Plaza M50 Club Veleta OrientaciónESP  72:34 (8) 35:52 (6) 59:41 (5) 39:27 (4) 63:39 (5) 271:13 +68:43
6.Paul Pereira Rivero M50 COMAESP  55:54 (4) 40:50 (7) 74:48 (9) 49:19 (8) 86:27 (8) 307:18 +104:48
7.Igor Bončina M50 Orientacijski klub Slovenske KonjiceSLO  58:07 (5) 60:21 (13) 69:39 (8) 62:36 (11) 84:22 (7) 335:05 +132:35
8.Ales Ferenc M50 OK TivoliSLO  85:01 (9) 40:57 (8) 89:53 (11) 46:02 (6) 102:39 (10) 364:32 +162:02
9.Francisco Rubio Bravo M50 Maristas Segovia OrientaciónESP  118:30 (12) 54:33 (11) 86:27 (10) 62:56 (12) 117:57 (11) 440:23 +237:53
10.Terence Hoare M50 Bishopstown Orienteering clubIRL  106:27 (11) 49:47 (10) 128:53 (13) 58:20 (9) 100:44 (9) 444:11 +241:41
11.Sven Buchholz M50 MTK Bad HarzburgGER  97:07 (10) 57:46 (12) 110:52 (12) 61:42 (10) 118:19 (12) 445:46 +243:16
Thomas Mühlbacher M50 NF SteiermarkAUT  dns dns dns dns dns disq
Yann Le Helloco M50 OPA MONTIGNYFRA  dns dns dns dns dns disq
Alberto Grilli M50 Punto NordITA  dns dns dns dns dns disq
Remo Madella M50 Punto NordITA  mp 32:15 (4) 66:28 (6) 34:15 (2) 82:26 (6) disq
Miha Škarabot M50 Orientacijski Klub PolarisSLO  45:59 (9) 58:16 (4) disq
Bernhard Zürcher M50 OLV HindelbankSUI  58:48 (6) disq

M50 ULTIMATE
1.Beat Okle M50 ULTIMATE OLG PfäffikonSUI  33:45 (2) 23:45 (1) 39:49 (2) 28:45 (2) 40:25 (1) 166:29
2.Stefano Maddalena M50 ULTIMATE O-92 Piano di MagadinoSUI  30:49 (1) 24:26 (2) 37:48 (1) 27:32 (1) 47:34 (2) 168:09 +01:40
3.Martin Brantner M50 ULTIMATE HSV Wiener NeustadtAUT  37:07 (3) 29:53 (3) 53:53 (3) 31:02 (3) 59:38 (5) 211:33 +45:04
4.Hannes Pacher M50 ULTIMATE SU Schöckl GrazAUT  37:35 (4) 30:05 (4) 59:11 (6) 41:49 (6) 58:15 (4) 226:55 +60:26
5.Stefan Schwarzenberger M50 ULTIMATE LG StettlenSUI  42:12 (5) 30:54 (5) 55:03 (4) 38:30 (4) 63:20 (6) 229:59 +63:30
6.Markus Bieri M50 ULTIMATE OLG PfäffikonSUI  47:53 (6) 35:50 (6) 57:31 (5) 41:13 (5) 54:33 (3) 237:00 +70:31
7.Stefan Röhl M50 ULTIMATE OLV OstGER  58:43 (8) 41:37 (7) 75:34 (7) 58:39 (9) 85:32 (7) 320:05 +153:36
8.Juergen Ziesche M50 ULTIMATE OLV OstGER  62:00 (10) 53:09 (10) 124:51 (10) 56:16 (8) 95:22 (9) 391:38 +225:09
9.Ludwig Genderjahn M50 ULTIMATE OLV OstGER  75:56 (11) 52:23 (9) 93:50 (9) 63:10 (11) 121:44 (11) 407:03 +240:34
10.Anders Knudsen M50 ULTIMATE HerlufsholmDEN  49:15 (7) 53:39 (11) 158:09 (11) 73:17 (12) 109:58 (10) 444:18 +277:49
Holger Ehms M50 ULTIMATE LVB LeipzigGER  59:00 (9) 48:26 (8) mp 46:54 (7) 93:30 (8) disq
Zbynek Krejcik M50 ULTIMATE Wallachian Independent TeamCZE  93:03 (12) 69:50 (12) 90:42 (8) 59:05 (10) mp disq

M55
1.Ivo Novak M55 OK 24 PrahaCZE  34:51 (1) 25:33 (1) 45:16 (1) 37:04 (4) 47:47 (3) 190:31
2.Jens Hansen M55 Jydske Dragonregiments IdrætsforeningDEN  39:27 (4) 28:46 (3) 54:23 (4) 31:14 (2) 47:31 (2) 201:21 +10:50
3.Wolfgang Kradischnig M55 Naturfreunde LinzAUT  41:28 (5) 31:18 (6) 50:42 (3) 35:36 (3) 50:44 (4) 209:48 +19:17
4.Guttorm Egge M55 IL GeoFormNOR  44:37 (7) 31:30 (7) 46:19 (2) 38:12 (6) 52:16 (6) 212:54 +22:23
5.Martin Okle M55 OLK Piz HasiSUI  42:10 (6) 28:31 (2) 56:11 (5) 37:46 (5) 51:34 (5) 216:12 +25:41
6.Jose Angel Ramos Román M55 ADOLESP  46:41 (9) 34:31 (9) 56:48 (6) 38:15 (7) 66:58 (13) 243:13 +52:42
7.Gianluca Di Stefano M55 Polisportiva BesaneseITA  45:53 (8) 37:23 (10) 63:04 (7) 40:39 (8) 71:43 (16) 258:42 +68:11
8.Raoux Pierre M55 Réseau de Découverte des Pyrénées AudoisesFRA  59:06 (16) 47:20 (16) 66:28 (8) 45:00 (10) 61:27 (8) 279:21 +88:50
9.Viesturs Tamuzs M55 Ozons - Mona - TamužiLAT  54:34 (12) 39:27 (13) 73:37 (12) 47:47 (11) 66:44 (12) 282:09 +91:38
10.Christoph Schlatter M55 OLC KapreoloSUI  58:10 (15) 34:25 (8) 71:11 (11) 55:48 (13) 63:21 (10) 282:55 +92:24
11.Christian Kosch M55 OLV SteinbergGER  59:51 (17) 42:46 (14) 90:08 (17) 44:41 (9) 57:18 (7) 294:44 +104:13
12.Jan Hauerslev M55 OK Pan AarhusDEN  64:16 (18) 39:00 (12) 74:40 (14) 55:47 (12) 73:20 (17) 307:03 +116:32
13.Gerhard-Michael Buhler M55 USV TU DresdenGER  49:50 (11) 47:56 (17) 71:04 (10) 76:55 (17) 67:00 (14) 312:45 +122:14
14.Peter Kollenbach M55 Ski-Club Helsa e.V.GER  57:41 (14) 50:05 (18) 85:11 (16) 63:53 (16) 62:35 (9) 319:25 +128:54
15.Raúl Faure Alegre M55 FEDOESP  55:56 (13) 52:19 (19) 73:55 (13) 95:58 (18) 70:24 (15) 348:32 +158:01
16.Bertrand Thenoz M55 Guyancourt Orientation 78FRA  87:59 (19) 47:08 (15) 79:28 (15) 58:39 (14) 83:23 (18) 356:37 +166:06
Riet Gordon M55 CO EngiadinaSUI  dns dns dns dns dns disq
Siegfried Opetnik M55 HSV KLAGENFURTAUT  36:09 (3) 29:27 (4) dns dns dns disq
Noldi Schneider M55 ZèlgSUI  dnf mp mp 63:43 (15) 101:56 (19) disq
Mikael Wirén M55 MalarrutaESP  48:14 (10) 37:54 (11) 67:09 (9) mp 64:38 (11) disq
Darko Merunka M55 OK MaksimirCRO  dns dns dns dns dns disq
Graham Patten M55 Warrior OCGBR  35:23 (2) 29:45 (5) dns 30:27 (1) 39:08 (1) disq
Nikolaj Wanner M55 OLG SiegerlandGER  dns dns dns dns dns disq
Silvo Babič M55 Orientacijski klub KomendaSLO  124:25 (20) 62:52 (20) dns dns dns disq

M60
1.Alex Bor M60 TitanRUS  37:48 (2) 27:20 (1) 53:50 (3) 35:41 (1) 42:58 (2) 197:37
2.Herwig Proske M60 OC FürstenfeldAUT  45:34 (4) 29:02 (3) 54:55 (4) 37:28 (2) 42:40 (1) 209:39 +12:02
3.Sönke Bandixen M60 OLG PfäffikonSUI  40:55 (3) 28:50 (2) 50:14 (1) 46:17 (6) 45:40 (3) 211:56 +14:19
4.Dénes Kerényi M60 Hegyisport Szentendre EgyesületHUN  36:42 (1) 30:51 (4) 53:43 (2) 41:32 (3) 67:24 (9) 230:12 +32:35
5.Arne Kristensen M60 HerlufsholmDEN  50:31 (6) 32:18 (6) 60:46 (5) 44:04 (4) 55:05 (5) 242:44 +45:07
6.François Hueber M60 CLUB ORIENTATION STRASBOURG EUROPEFRA  57:51 (8) 38:09 (7) 67:39 (6) 51:38 (9) 80:27 (12) 295:44 +98:07
7.Stanko Čufer M60 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  48:55 (5) 45:33 (9) 105:46 (12) 49:23 (8) 53:34 (4) 303:11 +105:34
8.Andras Zempleni M60 ZempleniHUN  62:44 (10) 50:22 (10) 91:13 (10) 47:02 (7) 56:44 (6) 308:05 +110:28
9.Ofer Yodfat M60 Modiin O clubISR  72:20 (11) 53:33 (11) 88:43 (9) 77:57 (11) 78:59 (10) 371:32 +173:55
10.Toncsi Kocsis M60 ASCO LuganoSUI  79:41 (12) 40:27 (8) 101:00 (11) 55:39 (10) 105:29 (13) 382:16 +184:39
11.Alberto Ghezzi M60 Polisportiva CastelloITA  80:46 (13) 75:14 (13) 112:44 (13) 85:42 (12) 79:52 (11) 434:18 +236:41
Henrik Nielsen M60 Holbaek OrienteringsklubDEN  50:54 (7) dns dns dns dns disq
André Pierlot M60 C.O.LiègeBEL  mp 32:08 (5) 70:13 (7) 45:38 (5) 58:41 (7) disq
Yavuz Kurtulus Anil M60   dns dns dns dns dns disq
Ivo Kete M60 Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  59:22 (9) dns 75:09 (8) dns 65:18 (8) disq
Maurice Provost M60 OPA MONTIGNYFRA  dns dns dns dns dns disq
Ivan Boyadzhiev M60 Mariborski OKSLO  58:55 (12) disq

M65
1.Christian Biland M65 OLG CORDOBA BASELSUI  32:19 (1) 22:00 (1) 39:38 (1) 30:49 (1) 40:32 (1) 165:18
2.Konrad Tonn M65 SSV Planeta RadebeulGER  54:12 (3) 25:29 (2) 43:38 (2) 33:18 (2) 44:47 (2) 201:24 +36:06
3.David Roach M65 Luxembourg Orienteering ClubLUX  60:06 (4) 39:46 (4) 61:28 (5) 46:49 (4) 65:09 (4) 273:18 +108:00
4.Kristian Leonhardt M65 OC FürstenfeldAUT  42:36 (2) 50:47 (6) 59:19 (3) 38:46 (3) 86:31 (6) 277:59 +112:41
5.Vlado Sedej M65 OK AzimutSLO  68:49 (5) 36:49 (3) 60:38 (4) 61:58 (5) 69:06 (5) 297:20 +132:02
6.Dario Citterico M65 Polisportiva CastelloITA  69:51 (6) 55:38 (8) 72:39 (6) 70:31 (8) 63:31 (3) 332:10 +166:52
Janko Lapajne M65 OK AzimutSLO  86:19 (7) 43:36 (5) dns 66:36 (6) 108:57 (7) disq
Peter Andres M65 OLG BonaduzSUI  dns dns dns dns dns disq
Patrick Prevost M65 OPA MONTIGNYFRA  dns dns dns dns dns disq
Ezio Paris M65 Orienteering Mezzocorona A.S.D.ITA  90:23 (8) 53:18 (7) 92:30 (7) 69:50 (7) dnf disq

M70
1.Jean-claude Guyot M70 ANCOSUI  35:38 (2) 30:39 (1) 34:06 (1) 33:05 (2) 44:40 (1) 178:08
2.Willi Streuli M70 Alpstein-OSUI  32:26 (1) 35:15 (3) 49:04 (4) 32:57 (1) 47:49 (3) 197:31 +19:23
3.Jan Åsberg M70 Häverödals SKSWE  40:20 (3) 35:02 (2) 61:14 (5) 49:11 (4) 45:29 (2) 231:16 +53:08
4.Babicky Tomas M70 ZOOB RumburkCZE  41:26 (4) 35:15 (3) 44:35 (3) 58:04 (5) 53:34 (4) 232:54 +54:46
5.Lars Persson M70 OK KOMPASSENSWE  60:47 (6) 41:46 (5) 40:16 (2) 36:23 (3) 58:10 (5) 237:22 +59:14
6.Roy Dawson M70 GAFANHORIPOR  50:25 (5) 45:48 (6) 78:12 (7) 77:19 (7) 70:13 (6) 321:57 +143:49
Walter Marti M70 Swiss O ToursSUI  dns dns dns dns dns disq
Freddy Sillien M70 Pégase COBEL  dns dns dns dns dns disq
Gert Olsson M70 Skåneslättens OLSWE  mp 48:27 (7) 73:46 (6) 69:55 (6) 73:44 (7) disq
Franz Wyss M70 OLregiooltenSUI  dns dns dns dns dns disq
Wilf Holloway M70 MTK Bad HarzburgGER  dns dns dns dns dns disq
Hans Christian Strib M70 Orienterings Klub GormDEN  dns dns dns dns dns disq

M75
1.Kurt Huber M75 SPOBOSUI  72:43 (1) 33:57 (1) 55:55 (1) 76:03 (1) 75:56 (1) 314:34
Max Moosberger M75 OLregiooltenSUI  dns dns dns dns dns disq
Rainer Müller M75 USV TU DresdenGER  mp 62:42 (2) mp 83:11 (2) mp disq

OPEN A
1.Janis Tamuzs OPEN A Ozons - Mona - TamužiLAT  39:06 (1) 29:24 (1) 53:25 (1) 32:02 (2) 52:11 (2) 206:08
Andrea Rivetta OPEN A Semiperdo Orienteering ManiagoITA  79:32 (4) disq
Bence Turschl OPEN A Tipo Orienteering ClubHUN  66:41 (4) 41:48 (3) 72:50 (3) 58:58 (5) disq
Erik Hajdu OPEN A Tipo Orienteering ClubHUN  46:15 (2) 31:28 (2) 55:07 (2) 43:01 (4) disq
Keve & Julia OPEN A Tipo Orienteering ClubHUN  36:36 (3) disq
Gregor Pavlič OPEN A SSD-AŠZ GAJA orienteeringITA  76:14 (5) dnf 107:48 (4) 73:52 (6) 91:36 (5) disq
Gregor Hvala OPEN A OK AzimutSLO  62:52 (3) disq
Tereza Bialozytova OPEN A DROTSLO  57:58 (3) mp disq
Peter Tušar OPEN A OK AzimutSLO  30:36 (1) disq
Małgorzata Pachnik OPEN A UKS "Orientpark.pl" IwinyPOL  dns disq
Nikola Kochova OPEN A DROTSLO  dnf 43:56 (4) disq
Wojciech Pachnik OPEN A UKS "Orientpark.pl" IwinyPOL  dns disq
Eva Kabathova OPEN A DROTSLO  50:04 (5) disq
Simon Stanonik OPEN A OK AzimutSLO  49:06 (1) disq

OPEN B
1.Reimund Houska OPEN B OLC WinterthurSUI  76:12 (1) 48:47 (2) 72:38 (1) 58:09 (4) 82:27 (2) 338:13
2.Nick Edelhaeuser OPEN B Post SV DresdenGER  87:56 (2) 43:07 (1) 89:07 (2) 47:01 (1) 86:49 (3) 354:00 +15:47
Martin Füßling OPEN B OLV PotsdamGER  mp mp 120:40 (4) mp disq
Mladen Vukmanović OPEN B OK KapelaCRO  dns 76:45 (1) disq
Karsten Roessler OPEN B SSV Planeta RadebeulGER  53:07 (2) 108:15 (4) disq
Veronica Gil Brotons OPEN B CEColivencESP  56:43 (3) disq
Margareta Pavlič OPEN B SSD-AŠZ GAJA orienteeringITA  104:04 (3) 64:26 (3) 93:26 (3) 62:18 (5) disq

OPEN C
1.Frank Edelhaeuser OPEN C Post SV DresdenGER  79:38 (3) 59:17 (2) 122:20 (3) 53:19 (1) 64:42 (2) 379:16
Katja Dovč OPEN C OK TivoliSLO  72:04 (4) 59:09 (3) disq
Aljaž Kerševan OPEN C Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  73:55 (2) 91:30 (2) disq
Inga Krima OPEN C Ozons OKLAT  128:19 (4) 130:49 (5) mp 107:45 (4) 133:55 (4) disq
Thomas Rothkegel OPEN C Post SV DresdenGER  61:43 (1) 43:51 (1) 81:34 (1) 57:28 (2) dns disq
Tine Novak OPEN C Planinsko Društvo AjdovščinaSLO  mp mp disq
Robert Orehoci OPEN C OK BjelovarCRO  48:57 (1) disq
Roman Sladič OPEN C Škofjeloški orientacijski klubSLO  59:39 (3) 127:58 (4) 100:05 (3) disq
André Tissot OPEN C OPA MONTIGNYFRA  dns dns dns dns dns disq
Grega Leskovšek OPEN C OK TivoliSLO  mp disq

OPEN D
1.Massimo Bonini OPEN D ASCO LuganoSUI  80:17 (4) 38:11 (2) 48:42 (1) 46:05 (2) 60:31 (1) 273:46
2.Deborah Mauri OPEN D ASCO LuganoSUI  57:04 (1) 35:20 (1) 97:07 (3) 51:06 (3) 77:11 (4) 317:48 +44:02
3.Lorena Chiodoni OPEN D ASCO LuganoSUI  61:45 (2) 68:10 (5) 62:09 (2) 72:16 (5) 67:57 (3) 332:17 +58:31
Sara Mežnar OPEN D   100:26 (7) disq
Gil Queralt Casal OPEN D CEColivencESP  65:48 (4) disq
Timon Orlič OPEN D   100:25 (6) disq
Nicola Bianchi OPEN D ASCO LuganoSUI  75:36 (3) 60:26 (3) dns 44:32 (1) 63:35 (2) disq
Araceli Morey Terrasa OPEN D ERMASSETS. Club de muntanya d'EsporlesESP  mp 139:16 (8) dns mp disq
Marjanca Poljanšek OPEN D OK AzimutSLO  82:37 (6) 56:54 (4) disq
Nik Rantah OPEN D   100:35 (8) disq
Neža Sluga OPEN D DROTSLO  89:47 disq
Eva Susman OPEN D   100:10 (5) disq
Elisabetta Fiorellino OPEN D Polisportiva CastelloITA  dnf 102:03 (7) mp 140:36 (7) mp disq
Grega Leskovšek OPEN D OK TivoliSLO  72:54 (6) disq

W10-SHADOWED
1.Giaele e Maila Del Don W10-SHADOWED ASCO LuganoSUI  39:30 (1) 19:52 (1) 38:34 (1) 26:22 (3) 24:34 (2) 148:52
Marja in Arne Nagy W10-SHADOWED DROTSLO  dns dns dns 13:42 (1) 11:00 (1) disq
Asja Nagy W10-SHADOWED DROTSLO  25:29 (2) 29:21 (3) disq

W12
1.Inna Ignatieva W12 OC O-KompasUKR  17:12 (1) 13:45 (1) 16:55 (1) 14:02 (2) 19:48 (1) 81:42
2.Laia Casal Gil W12 CEColivencESP  25:39 (3) 21:51 (4) 19:55 (2) 14:19 (3) 20:53 (2) 102:37 +20:55
3.Nika Eržen W12 OK AzimutSLO  22:10 (2) 14:58 (2) 45:21 (6) 18:24 (4) 25:26 (5) 126:19 +44:37
4.Cristina García Gómez W12 COMAESP  61:49 (5) 22:54 (5) 26:25 (3) 11:28 (1) 24:03 (3) 146:39 +64:57
5.Giorgia Sessi W12 SSD-AŠZ GAJA orienteeringITA  42:53 (4) 32:38 (6) 42:48 (5) 23:35 (6) 31:41 (6) 173:35 +91:53
6.Maya Bianchi W12 ASCO LuganoSUI  77:39 (6) 18:47 (3) 35:19 (4) 19:19 (5) 25:09 (4) 176:13 +94:31
Eden Chevalier W12 orientation 87FRA  dns dns dns dns dns disq

W14
1.Silvia Di Stefano W14 Polisportiva BesaneseITA  28:27 (1) 16:47 (1) 26:45 (2) 20:43 (1) 32:54 (1) 125:36
2.Nea Eržen W14 OK AzimutSLO  32:03 (2) 19:20 (2) 25:37 (1) 22:47 (2) 46:31 (4) 146:18 +20:42
3.Aline Ren W14 ASCO LuganoSUI  35:39 (3) 25:05 (6) 35:40 (3) 32:02 (4) 42:43 (2) 171:09 +45:33
4.Neža Obid W14 OK AzimutSLO  40:21 (5) 21:02 (4) 36:20 (5) 35:01 (5) 45:48 (3) 178:32 +52:56
5.Elvire Pierlot W14 C.O.LiègeBEL  39:39 (4) 23:24 (5) 38:30 (6) 35:04 (6) 50:34 (5) 187:11 +61:35
6.Ambra Bonini W14 ASCO LuganoSUI  52:21 (8) 19:22 (3) 35:48 (4) 27:59 (3) 57:44 (8) 193:14 +67:38
7.Sarina Okle W14 OLK Piz HasiSUI  50:16 (7) 43:04 (8) 51:14 (8) 44:56 (7) 51:17 (6) 240:47 +115:11
8.Paola Rako W14 OK VihorCRO  41:45 (6) 28:59 (7) 47:45 (7) 69:03 (9) 56:11 (7) 243:43 +118:07
9.Boglárka Werner W14 Pécsi Vasutas SKHUN  58:40 (9) 50:00 (9) 73:08 (9) 46:21 (8) 68:53 (9) 297:02 +171:26
Viktória Héra W14 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  dns dns dns dns dns disq
Satine Chevalier W14 orientation 87FRA  dns dns dns dns dns disq

W16
1.Janka Mikes W16 MOM BudapestHUN  29:22 (1) 18:48 (1) 31:21 (1) 29:04 (1) 33:03 (1) 141:38
2.Coralie Waldner W16 OLG PfäffikonSUI  34:51 (3) 25:19 (6) 41:00 (5) 36:29 (4) 34:15 (2) 171:54 +30:16
3.Guinedell Faja Sanjaume W16 FEDOESP  34:50 (2) 23:47 (4) 40:05 (4) 36:21 (3) 40:30 (4) 175:33 +33:55
4.Valentina Quadri W16 ASCO LuganoSUI  37:38 (4) 21:59 (3) 43:47 (8) 30:17 (2) 50:27 (8) 184:08 +42:30
5.Mónica De Miguel Armisén W16 FEDOESP  60:45 (13) 26:59 (9) 36:16 (2) 49:22 (11) 41:49 (5) 215:11 +73:33
6.Isabel Ramos Serrano W16 ADOLESP  49:16 (9) 29:42 (13) 42:32 (7) 47:19 (9) 54:44 (10) 223:33 +81:55
7.Zoe Dell'Andrino W16 ASCO LuganoSUI  49:49 (10) 34:25 (16) 56:36 (14) 37:56 (5) 47:03 (7) 225:49 +84:11
8.Clara Ballerini W16 ASCO LuganoSUI  62:27 (15) 26:51 (8) 53:15 (13) 47:31 (10) 45:39 (6) 235:43 +94:05
9.Zille Kovács W16 Tipo Orienteering ClubHUN  62:10 (14) 27:31 (10) 45:28 (9) 51:07 (14) 55:23 (12) 241:39 +100:01
10.Sonia Rampado W16 Terlaner OrientierungsläuferITA  59:40 (12) 28:49 (12) 42:30 (6) 66:09 (17) 53:56 (9) 251:04 +109:26
11.Louisa Kollenbach W16 Ski-Club Helsa e.V.GER  44:34 (7) 25:53 (7) 60:20 (15) 68:51 (18) 71:05 (13) 270:43 +129:05
12.Tinka Ferenc W16 OK TivoliSLO  47:02 (8) 35:50 (17) 83:40 (17) 49:31 (12) 55:19 (11) 271:22 +129:44
13.Chiara Turrini W16 ASCO LuganoSUI  85:46 (18) 50:58 (19) 51:33 (12) 55:31 (15) 77:55 (14) 321:43 +180:05
14.Marta Schwank W16 ASCO LuganoSUI  65:55 (16) 47:19 (18) 69:18 (16) 46:51 (8) 94:04 (16) 323:27 +181:49
Zsuzsa Gönczi W16 Tipo Orienteering ClubHUN  38:58 (5) 24:33 (5) 50:38 (10) 41:04 (6) disq
Dorja Salopek W16 OK RisCRO  18:54 (2) 36:42 (3) disq
Neža Gnezda W16 OK AzimutSLO  77:01 (17) 34:20 (15) 86:05 (15) disq
Henrietta Paskucz-szathmáry W16 Tipo Orienteering ClubHUN  dns dns dns dns disq
Feike Kerckhofs W16 OmegaBEL  mp dns dns 61:15 (16) dns disq
Alba Muñoz Del Campo W16 FEDOESP  54:20 (11) 27:39 (11) 37:42 (3) 50:00 (13) mp disq
Júlia Faure García W16 FEDOESP  41:49 (6) 30:35 (14) 51:31 (11) 43:21 (7) mp disq

W18
1.Patricia Toledo Navarro W18 FEDOESP  42:30 (1) 28:18 (1) 51:17 (4) 33:56 (3) 58:27 (2) 214:28
2.Judit Ravell Solé W18 FEDOESP  43:45 (2) 30:44 (3) 47:55 (1) 31:38 (2) 64:05 (5) 218:07 +03:39
3.Boróka Werner W18 Pécsi Vasutas SKHUN  44:27 (3) 32:08 (6) 49:41 (2) 37:25 (4) 58:42 (3) 222:23 +07:55
4.Irene Guerrero Pérez W18 FEDOESP  59:44 (7) 28:18 (1) 53:55 (5) 31:30 (1) 58:06 (1) 231:33 +17:05
5.Stella Cignini W18 Team Friuli Venezia GiuliaITA  46:01 (4) 30:55 (4) 57:43 (6) 45:17 (6) 64:51 (6) 244:47 +30:19
6.Emma Koscis W18 ASCO LuganoSUI  51:51 (6) 41:21 (9) 50:54 (3) 54:02 (7) 62:33 (4) 260:41 +46:13
7.Nika Ravnikar W18 Orientacijski klub KomendaSLO  61:58 (8) 38:37 (8) 73:01 (9) 42:30 (5) 78:34 (8) 294:40 +80:12
8.Sofia Chiodoni W18 ASCO LuganoSUI  66:48 (9) 35:55 (7) 66:52 (7) 57:46 (8) 75:33 (7) 302:54 +88:26
9.Julia Glavieux W18 ASCO LuganoSUI  82:08 (11) 53:42 (11) 110:30 (12) 62:19 (9) 94:51 (9) 403:30 +189:02
Zala Ferenc W18 OK TivoliSLO  71:23 (10) 64:07 (12) 102:36 (11) dnf 106:59 (10) disq
Fanni Kocsis W18 Tipo Orienteering ClubHUN  84:57 (12) 43:42 (10) 81:40 (10) 63:35 (10) disq
Clara Virgili Serrallonga W18 FEDOESP  51:02 (5) 31:34 (5) 67:52 (8) mp mp disq

W20
1.Kika Basarán Van Ham W20 FEDOESP  45:18 (3) 32:27 (1) 55:34 (1) 35:17 (1) 55:43 (1) 224:19
2.Lucía Misas Bernardino W20 FEDOESP  44:10 (1) 34:56 (3) 55:45 (2) 44:55 (5) 58:48 (2) 238:34 +14:15
3.Xènia Ledesma Buscart W20 Xinoxano OrientacióESP  45:09 (2) 36:10 (4) 60:51 (4) 42:05 (4) 69:38 (4) 253:53 +29:34
4.Nerea González Peña W20 FEDOESP  48:33 (4) 40:59 (6) 66:57 (5) 40:55 (3) 59:04 (3) 256:28 +32:09
5.Charlotte Leonhardt W20 CIA GermanyGER  52:17 (5) 40:04 (5) 60:05 (3) 36:41 (2) 84:59 (6) 274:06 +49:47
6.Ines Schikora W20 CIA GermanyGER  64:39 (6) 43:25 (7) 85:05 (7) 47:23 (6) 79:47 (5) 320:19 +96:00
Júlia Néda W20 Tipo Orienteering ClubHUN  65:55 (7) 33:42 (2) 72:46 (6) disq
Iris Pecorari W20 Team Friuli Venezia GiuliaITA  dns dns dns dns dns disq

W21 ULTIMATE
1.Lilla Zempléni W21 ULTIMATE MOM BudapestHUN  34:32 (1) 31:00 (2) 49:03 (1) 29:39 (1) 48:58 (1) 193:12
2.Elena Pezzati W21 ULTIMATE SCOM MendrisioSUI  34:53 (2) 25:18 (1) 49:21 (2) 31:54 (2) 67:34 (4) 209:00 +15:48
3.Barbora Krejcikova W21 ULTIMATE Wallachian Independent TeamCZE  54:38 (3) 38:10 (4) 67:39 (4) 45:58 (3) 65:51 (3) 272:16 +79:04
Dadule Šterbova W21 ULTIMATE DROTSLO  33:44 (3) 61:16 (3) 54:05 (2) disq

W21A LONG
1.Selma Frieda Hardegger W21A LONG OLC WinterthurSUI  53:41 (3) 40:12 (4) 71:50 (3) 46:23 (2) 70:32 (5) 282:38
2.Zsófia Takács W21A LONG Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  59:38 (7) 46:18 (7) 62:26 (1) 47:18 (4) 67:16 (2) 282:56 +00:18
3.Marlies Kathrin Berger W21A LONG Der Berger-ClanAUT  48:33 (1) 38:58 (1) 87:00 (7) 45:21 (1) 63:28 (1) 283:20 +00:42
4.Pia Buchholz W21A LONG MTK Bad HarzburgGER  53:49 (4) 39:54 (2) 72:12 (5) 51:58 (7) 68:07 (3) 286:00 +03:22
5.Janine Eggs W21A LONG OLC WinterthurSUI  60:46 (8) 42:39 (5) 65:58 (2) 46:40 (3) 70:14 (4) 286:17 +03:39
6.Claudia Rooman W21A LONG Belgian Big Fat GuysBEL  58:12 (6) 42:53 (6) 71:52 (4) 51:39 (6) 70:36 (6) 295:12 +12:34
7.Liene Tamuza W21A LONG Ozons - Mona - TamužiLAT  56:03 (5) 40:09 (3) 86:58 (6) 54:58 (8) 90:03 (8) 328:11 +45:33
8.Astrid Vliegen W21A LONG NSVAmelBEL  84:55 (9) 60:11 (8) 103:43 (8) 66:50 (9) 107:39 (9) 423:18 +140:40
9.Magali Rauw W21A LONG OLV EifelBEL  153:26 (10) 72:27 (9) 115:48 (9) 70:24 (10) 146:01 (10) 558:06 +275:28
Lena-maria Stromberger W21A LONG   49:44 (5) 83:25 (7) disq
Rahel Zürcher W21A LONG OLV HindelbankSUI  49:01 (2) disq

W21A SHORT
1.Sabeth Kosch W21A SHORT OLV SteinbergGER  41:15 (1) 41:12 (4) 50:58 (1) 34:16 (1) 50:15 (1) 217:56
2.Barbara Kmetec W21A SHORT Kamniški orientacijski klubSLO  61:24 (2) 38:37 (3) 72:54 (4) 49:48 (2) 82:36 (2) 305:19 +87:23
3.Cornelia Okle W21A SHORT OLK Piz HasiSUI  72:24 (3) 66:16 (5) 97:41 (5) 65:51 (4) 140:00 (3) 442:12 +224:16
Kati Tschischkale W21A SHORT OLV PotsdamGER  75:51 (4) 36:17 (2) 57:21 (3) 51:00 (3) disq
Nika Poljanšek W21A SHORT OK AzimutSLO  27:17 (1) 56:25 (2) dns dns disq

W21B
1.Julija Ferenc W21B OK TivoliSLO  31:45 (1) 20:16 (1) 32:28 (1) 25:58 (1) 37:03 (1) 147:30
2.Jedert Jevševar W21B OK BrežiceSLO  40:37 (2) 25:02 (2) 54:19 (2) 37:58 (2) 58:34 (3) 216:30 +69:00
3.Urša Štanfel W21B OK AzimutSLO  45:40 (3) 28:02 (3) 60:17 (3) 48:54 (3) 52:53 (2) 235:46 +88:16
4.Maja Istenič W21B OK AzimutSLO  89:30 (7) 49:54 (6) 67:25 (4) 62:41 (5) 97:46 (7) 367:16 +219:46
5.Tanja Kmetec W21B Kamniški orientacijski klubSLO  83:18 (5) 74:00 (9) 94:57 (6) 77:07 (7) 88:01 (5) 417:23 +269:53
6.Judith Leyimangoye W21B C.O.LiègeBEL  151:35 (8) 85:07 (10) 80:48 (5) 53:14 (4) 95:31 (6) 466:15 +318:45
7.Maja Obid W21B OK AzimutSLO  88:48 (6) 73:37 (8) 98:39 (7) 75:58 (6) 148:07 (8) 485:09 +337:39
Karin Vogl W21B SV MietrachingGER  dns 34:19 (4) dns dns 71:52 (4) disq
Katarina Sedej W21B OK AzimutSLO  dns 69:43 (7) disq
Alenka Vuga Seljak W21B Orientacijski klub KomendaSLO  49:21 (4) 40:12 (5) disq

W21E
1.Jindra Perutkova W21E DROTSLO  41:31 (1) 34:36 (1) 56:52 (1) 36:51 (1) 55:04 (1) 224:54
2.Katja Babič W21E Orientacijski klub KomendaSLO  49:10 (3) 34:36 (1) 61:24 (2) 47:43 (4) 60:57 (2) 253:50 +28:56
3.Mojca Flerin Drevenšek W21E Kamniški orientacijski klubSLO  44:23 (2) 37:41 (3) 68:21 (3) 39:40 (3) 64:24 (3) 254:29 +29:35
4.Nina Döllgast W21E MTV SeesenGER  54:57 (5) 42:51 (6) 87:41 (10) 52:16 (5) 75:28 (9) 313:13 +88:19
5.Elizaveta Reshetniak W21E DOBRY EZHRUS  57:44 (6) 48:59 (10) 81:04 (6) 54:05 (7) 74:06 (7) 315:58 +91:04
6.Zala Zavrl W21E Orientacijski klub KomendaSLO  63:13 (8) 42:01 (5) 82:05 (7) 53:59 (6) 75:40 (10) 316:58 +92:04
7.Ana Camarasa Pérez W21E FEDOESP  68:35 (10) 40:43 (4) 85:40 (9) 59:14 (12) 65:26 (4) 319:38 +94:44
8.Liesbeth Van De Velde W21E OmegaBEL  70:26 (11) 45:19 (8) 80:35 (5) 57:26 (11) 71:06 (6) 324:52 +99:58
9.Polona Jezeršek W21E Orientacijski klub KomendaSLO  60:33 (7) 47:43 (9) 89:40 (11) 56:26 (9) 77:51 (12) 332:13 +107:19
10.Zala Serženta Seljak W21E OK AzimutSLO  67:35 (9) 56:26 (13) 76:35 (4) 61:31 (13) 78:45 (13) 340:52 +115:58
11.Ana Pia Pogačar W21E Orientacijski klub KomendaSLO  82:32 (13) 52:31 (12) 83:22 (8) 57:14 (10) 76:55 (11) 352:34 +127:40
12.Monika Ravnikar W21E Orientacijski klub KomendaSLO  81:01 (12) 51:54 (11) 111:42 (12) 63:50 (14) 96:21 (14) 404:48 +179:54
Tereza Bialozytova W21E DROTSLO  45:05 (7) 54:48 (8) disq
Mirja Pavić W21E OK JapetićCRO  70:24 (5) disq
Vinka Vukmanović W21E OK KapelaCRO  dns 75:20 (8) disq
Nikola Kochova W21E DROTSLO  dnf disq
Nika Poljanšek W21E OK AzimutSLO  82:44 (14) dns dns dns disq
Eva Kabathova W21E DROTSLO  50:36 (4) mp 38:55 (2) disq

W35
1.Esther Gil Brotons W35 CEColivencESP  36:57 (1) 31:54 (1) 49:35 (1) 33:51 (1) 62:28 (1) 214:45
2.Blandine Ehrl W35 OC MünchenGER  50:06 (2) 43:00 (4) 63:13 (3) 43:56 (2) 66:42 (2) 266:57 +52:12
3.Nancy Wenderickx W35 hamokBEL  54:45 (3) 39:20 (3) 62:58 (2) 57:38 (7) 76:04 (6) 290:45 +76:00
4.Clizia Zambiasi W35 Semiperdo Orienteering ManiagoITA  60:55 (4) 43:57 (6) 72:14 (5) 55:14 (5) 71:58 (3) 304:18 +89:33
5.Anica Hribar W35 OK BrežiceSLO  65:11 (6) 48:59 (7) 68:17 (4) 57:35 (6) 72:21 (4) 312:23 +97:38
6.Helena Pluymers W35 TROL BelgiumBEL  77:28 (7) 38:06 (2) 84:54 (7) 48:41 (3) 73:11 (5) 322:20 +107:35
7.Katja Engelhardt W35 SSV Planeta RadebeulGER  64:44 (5) 43:23 (5) 77:52 (6) 55:13 (4) 82:54 (7) 324:06 +109:21
Júlia Juhász W35 Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő EgyesületHUN  dns dns dns dnf dns disq

W35 ULTIMATE
Ampa Gil-Brotons W35 ULTIMATE Club Orientació BerguedàESP  dns dns dns dns dns disq

W40
1.Francesca Bonini W40 ASCO LuganoSUI  59:21 (2) 41:38 (1) 53:54 (1) 47:46 (3) 67:56 (1) 270:35
2.Tetiana Priadkina W40 OC O-KompasUKR  62:02 (3) 45:11 (2) 65:03 (3) 44:12 (2) 73:51 (2) 290:19 +19:44
3.Caroline Del Don W40 ASCO LuganoSUI  56:47 (1) 50:39 (3) 63:31 (2) 39:10 (1) 86:49 (3) 296:56 +26:21
4.Michela Bianchi W40 ASCO LuganoSUI  120:16 (5) 70:04 (4) 127:33 (4) 62:37 (4) 117:29 (5) 497:59 +227:24
5.Sabina Rako W40 OK VihorCRO  104:14 (4) 104:58 (5) 134:59 (5) 68:06 (5) 163:04 (6) 575:21 +304:46
Caroline Chevalier W40 orientation 87FRA  dns dns dns dns dns disq
Ana Plavčak W40 Škofjeloški orientacijski klubSLO  95:32 (4) disq
Nadejda Vasiloi W40 OPA MONTIGNYFRA  dns dns dns dns dns disq

W45
1.Barbara Tunesi Schwank W45 ASCO LuganoSUI  46:06 (4) 34:05 (3) 56:09 (1) 40:32 (1) 56:10 (1) 233:02
2.Tzvetanka Vassileva W45 A.S.D. Arco di cartaITA  53:28 (5) 33:13 (1) 57:04 (2) 42:22 (2) 59:00 (3) 245:07 +12:05
3.Audrun Utskarpen W45 IL GeoFormNOR  45:55 (2) 34:04 (2) 75:41 (9) 53:08 (7) 60:44 (4) 269:32 +36:30
4.Caroline Hoffmann W45 Ski-Club Helsa e.V.GER  45:39 (1) 41:23 (5) 76:46 (10) 54:55 (10) 57:43 (2) 276:26 +43:24
5.Sophie Antoine-delaume W45 OPA MONTIGNYFRA  71:48 (10) 39:57 (4) 71:39 (8) 48:27 (6) 73:31 (9) 305:22 +72:20
6.Nadia van Buuren W45 SSD-AŠZ GAJA orienteeringITA  73:41 (12) 48:52 (10) 78:56 (11) 55:18 (11) 78:51 (12) 335:38 +102:36
7.Marian Roldán Pareja W45 COMAESP  72:09 (11) 51:11 (11) 97:28 (14) 54:06 (9) 73:28 (8) 348:22 +115:20
8.Federica Ragona W45 Terlaner OrientierungsläuferITA  66:20 (8) 60:49 (15) 80:26 (12) 76:01 (15) 77:46 (11) 361:22 +128:20
9.Montse Buscart Piñot W45 Xinoxano OrientacióESP  96:58 (15) 46:15 (9) 100:00 (15) 64:14 (12) 72:00 (7) 379:27 +146:25
10.Tanja Buchholz W45 MTK Bad HarzburgGER  107:35 (16) 108:36 (16) 107:42 (16) 85:04 (16) 90:21 (13) 499:18 +266:16
Perrine Thenoz W45 Guyancourt Orientation 78FRA  54:37 (6) mp 71:31 (7) 48:11 (5) 76:04 (10) disq
Kella Quadri Kocsis W45 ASCO LuganoSUI  mp 44:26 (7) 60:49 (3) 46:36 (3) 61:05 (5) disq
Ursina Mathys W45 ZèlgSUI  46:04 (3) 43:16 (6) 64:33 (4) mp 71:23 (6) disq
Sandra Rabassa Bragulat W45 Xinoxano OrientacióESP  96:52 (14) 59:22 (14) 91:05 (13) 66:14 (13) mp disq
Romana Zupan W45 Orientacijski klub KomendaSLO  82:08 (13) 57:17 (13) 110:09 (17) 68:12 (14) dns disq
Cristina Bozzolo Ren W45 ASCO LuganoSUI  60:35 (7) 56:23 (12) 68:13 (6) 53:49 (8) mp disq
Irma Pretnar W45 Kamniški orientacijski klubSLO  dns mp mp dns mp disq
Flavia Spinelli W45 ASCO LuganoSUI  68:43 (9) 45:00 (8) 68:12 (5) 46:51 (4) mp disq

W50
1.Wiebke Sihver W50 Post SV DresdenGER  39:48 (1) 27:32 (1) 47:03 (1) 37:46 (1) 51:59 (1) 204:08
2.Gabriella Györffy W50 Hegyisport Szentendre EgyesületHUN  45:28 (3) 36:43 (2) 57:48 (3) 47:31 (4) 53:09 (2) 240:39 +36:31
3.Nathalie Waldner W50 OLG PfäffikonSUI  51:36 (5) 38:14 (4) 56:03 (2) 45:19 (3) 54:13 (3) 245:25 +41:17
4.Evi Schlatter W50 OLC KapreoloSUI  46:50 (4) 38:05 (3) 68:17 (4) 41:16 (2) 62:51 (4) 257:19 +53:11
5.Mietta Groeneveld W50 The Hague Orienteering RunnersNED  55:13 (6) 82:48 (13) 84:40 (6) 54:08 (6) 65:42 (6) 342:31 +138:23
6.Caroline Murray W50 Bishopstown Orienteering clubIRL  72:13 (10) 86:57 (14) 78:17 (5) 68:40 (12) 64:11 (5) 370:18 +166:10
7.Brigitte Dersch-Kollenbach W50 Ski-Club Helsa e.V.GER  67:46 (9) 57:49 (6) 110:30 (13) 65:25 (10) 89:32 (13) 391:02 +186:54
8.Isabel Serrano Rico W50 ADOLESP  84:27 (11) 77:46 (12) 102:56 (12) 65:05 (9) 76:53 (8) 407:07 +202:59
9.Toninaina Santamaria Villalonga W50 ERMASSETS. Club de muntanya d'EsporlesESP  99:39 (12) 64:45 (10) 100:55 (11) 79:39 (13) 81:09 (10) 426:07 +221:59
10.Carolina Cuesta García W50 MalarrutaESP  130:30 (14) 64:40 (8) 139:50 (15) 81:31 (14) 124:33 (14) 541:04 +336:56
Emilia Arcaleni W50 Polisportiva CastelloITA  106:16 (13) 73:22 (11) mp mp 140:18 (15) disq
Claire Boothroyd W50 WCOCGBR  mp mp dns 63:43 (8) mp disq
Deborah Whelan W50 Curragh Naas Orienteering ClubIRL  mp 112:31 (15) 115:50 (14) 66:36 (11) 88:03 (12) disq
Iris Kosch W50 OLV SteinbergGER  mp 64:42 (9) 94:08 (10) dns 79:17 (9) disq
Cristina Del Campo Campos W50 MalarrutaESP  58:36 (7) 87:37 (8) 56:43 (7) 75:44 (7) disq
Hana Burian W50 MOM BudapestHUN  62:51 (7) 41:27 (5) 84:45 (7) disq
Sibylle Bieri W50 OLG PfäffikonSUI  66:32 (8) mp 91:56 (9) 54:07 (5) 82:53 (11) disq
Judith Zürcher W50 OLV HindelbankSUI  43:42 (2) disq

W50 ULTIMATE
1.Silvia Schneider-Schiess W50 ULTIMATE LG StettlenSUI  49:36 (1) 34:58 (1) 58:10 (1) 45:00 (1) 51:53 (1) 239:37
2.Monika Krejcikova W50 ULTIMATE Wallachian Independent TeamCZE  69:00 (2) 50:25 (2) 110:44 (3) 59:44 (2) 107:43 (3) 397:36 +157:59
3.Kerstin Buchacker W50 ULTIMATE C.O.LiègeBEL  79:00 (3) 77:37 (4) 84:54 (2) 68:54 (3) 104:09 (2) 414:34 +174:57
4.Csilla Hajas W50 ULTIMATE ZempleniHUN  131:36 (4) 57:16 (3) 130:08 (4) 75:05 (4) 121:19 (4) 515:24 +275:47

W55
1.Johanna Purrer W55 OLG CORDOBA BASELSUI  40:59 (1) 29:14 (1) 43:49 (1) 36:02 (1) 44:31 (1) 194:35
2.Joli Wehrli W55 Swiss O ToursSUI  45:20 (2) 32:16 (3) 46:27 (2) 38:39 (3) 45:44 (2) 208:26 +13:51
3.Liisa Rihko-Struckmann W55 Braunschweiger MTVGER  53:55 (4) 29:29 (2) 52:15 (4) 38:37 (2) 54:59 (4) 229:15 +34:40
4.Ildikó Mátyás W55 Hegyisport Szentendre EgyesületHUN  48:02 (3) 41:32 (7) 51:50 (3) 41:23 (5) 55:40 (5) 238:27 +43:52
5.Susanne Thomsen W55 Jydske Dragonregiments IdrætsforeningDEN  60:43 (5) 32:21 (4) 55:18 (5) 39:35 (4) 54:06 (3) 242:03 +47:28
6.Heike Leideck W55 USV TU DresdenGER  65:33 (7) 33:23 (5) 76:57 (10) 48:22 (6) 65:43 (6) 289:58 +95:23
7.Tine Meyhoff Petersen W55 HerlufsholmDEN  65:30 (6) 35:38 (6) 64:10 (6) 55:55 (8) 86:21 (8) 307:34 +112:59
8.Brigita Tamuza W55 Ozons - Mona - TamužiLAT  140:03 (12) 43:32 (8) 87:02 (11) 64:36 (10) 73:49 (7) 409:02 +214:27
9.Ruth Nativ W55 Modiin O clubISR  107:31 (11) 75:27 (11) 121:29 (12) 91:10 (11) 117:58 (9) 513:35 +319:00
Montemezzani Nives W55 ASCO LuganoSUI  72:30 (8) 47:02 (9) 72:27 (9) 48:43 (7) dnf disq
Maria Pia Virgolini W55 Polisportiva BesaneseITA  92:21 (10) 82:25 (12) 68:06 (8) mp dnf disq
Gerhild Pacher W55 SU Schöckl GrazAUT  73:20 (9) 47:50 (10) 66:45 (7) 60:55 (9) dns disq
Jannie Nielsen W55 Holbaek OrienteringsklubDEN  dns dns dns dns dns disq

W60
1.Christina Olsson W60 Skåneslättens OLSWE  42:00 (1) 33:24 (1) 40:22 (2) 43:37 (3) 56:19 (6) 215:42
2.Priska Gautschi W60 Swiss O ToursSUI  52:06 (5) 57:16 (8) 34:32 (1) 35:23 (1) 49:16 (2) 228:33 +12:51
3.Silvia Zemp Campana W60 ASCO LuganoSUI  46:54 (2) 40:03 (2) 67:04 (9) 38:31 (2) 43:17 (1) 235:49 +20:07
4.Marianne Bandixen W60 OLG PfäffikonSUI  47:12 (3) 46:11 (6) 52:54 (3) 55:42 (5) 51:41 (3) 253:40 +37:58
5.Birgit Buhler W60 USV TU DresdenGER  60:04 (7) 48:49 (7) 54:57 (4) 51:34 (4) 60:56 (8) 276:20 +60:38
6.Bea Arn W60 SCOM MendrisioSUI  68:26 (8) 57:42 (9) 64:15 (8) 68:39 (7) 64:56 (9) 323:58 +108:16
7.Gertraud Leonhardt W60 OC FürstenfeldAUT  98:28 (10) 44:12 (4) 69:02 (10) 68:10 (6) 60:32 (7) 340:24 +124:42
Alexandra Wanner W60 OLG SiegerlandGER  dns dns dns dns dns disq
Maggie Roach W60 Luxembourg Orienteering ClubLUX  78:25 (9) 42:05 (3) 60:22 (5) mp 53:51 (4) disq
Elisabeth Steinlechner W60 OC FürstenfeldAUT  50:49 (4) 63:36 (7) 68:52 (10) disq
Pascale Prevost W60 OPA MONTIGNYFRA  dns dns dns dns dns disq
Hanne Møller Andersen W60 OK Pan AarhusDEN  56:41 (6) 45:58 (5) 60:23 (6) dnf 55:04 (5) disq

W65
1.Ágota Muzsnai W65 Hegyisport Szentendre EgyesületHUN  49:32 (1) 27:21 (1) 34:05 (1) 35:53 (1) 51:10 (1) 198:01
2.Gisela Tonn W65 SSV Planeta RadebeulGER  51:34 (2) 32:20 (2) 44:47 (2) 41:46 (2) 55:20 (2) 225:47 +27:46
3.Caty Dawson W65 GAFANHORIPOR  62:25 (3) 42:25 (4) 63:13 (3) 50:23 (3) 77:19 (3) 295:45 +97:44
4.Ruth Wüest W65 Alpstein-OSUI  71:00 (4) 38:29 (3) 74:43 (4) 66:50 (4) 123:23 (4) 374:25 +176:24
5.Lucia Bragagna W65 Orienteering Mezzocorona A.S.D.ITA  81:33 (5) 45:29 (5) 99:35 (5) 81:06 (5) 131:01 (5) 438:44 +240:43
Iris Andres W65 OLG BonaduzSUI  dns dns dns dns dns disq
Esther Moosberger W65 OLregiooltenSUI  dns dns dns dns dns disq
Rita Marti W65 Swiss O ToursSUI  dns dns dns dns dns disq